Tisková zpráva: Zlínští lidovci představili kandidátku a programové priority.

30.08.2018

Na dnešní tiskové konferenci ve zlínském hotelu Baltaci představila KDU-ČSL svou kandidátku a program pro komunální volby. Lídrem kandidátky je Aleš Dufek, zlínský právník, zastupitel a bývalý náměstek primátora z let 2010-2014.

"Za 20 let práce v advokacii a 8let činnosti v politice jsem si uvědomil jednu věc. Základem našeho státu, našeho města a naší společnosti je rodina. K čemu je růst HDP, nejrůznější projekty rozvoje, boj za bůhví co, když se rozpadají nebo spíše vůbec nevznikají základní buňky naší společnosti - rodiny. Chci pracovat pro toto město, chci pracovat pro jeho rodiny", odůvodnil Aleš Dufek své rozhodnutí přijmout nabídku zlínské KDU-ČSL.

Na dalších místech kandidátky se objeví např. krajští radní Miroslav Kašný a Michaela Blahová, ale na druhou stranu i političtí nováčci. Například za oblast sportu bývalý hokejový trenér Tomáš Valášek, z oblasti kultury herec Městského divadla ve Zlíně Zdeněk Lambor nebo oblíbený učitel Základní školy Slovenská Tomáš Keprt. Kandidátku podpořili i nezávislé osobnosti, jako například dlouholetý zlínský zastupitel Michal Cholek nebo špičkový sálový cyklista Jan Krejčí.

Hlavní programové priority KDU - ČSL pro město Zlín jsou urychlení prací na opravách nádraží ve Zlíně, výstavba startovacích bytů pro mladé rodiny, zavedení MHD zdarma pro děti a seniory nebo dotování mládežnického sportu. Musí se rovněž realizovat obnova parku Svobody s tržištěm Pod Kaštany. K dlouhodobým cílům patří postupné řešení problémů památkové zóny či ztíženého parkování ve Zlíně.

Přímo na tiskové konferenci pak došlo k popisu jednotlivých priorit. Miroslav Kašný navrhl zapojení státu do řešení situace v městské památkové zóně: "Památková zóna nejde ihned zrušit, ale po státu se musí vyžadovat, aby finančně kompenzoval zvýšené náklady s bydlením v památkové zóně", zdůraznil Miroslav Kašný.

Jeden z mladých kandidátů Kamil Šimeček, který žije v baťovském jednodomku, je realista. "Je to běh na dlouhou trať. Jedna z prvních věcí ale musí být poměrně benevolentnější přístup k parkování u domů. Auta by měly parkovat u domů, nikoli na ulici."

Michaela Blahová se poté zabývala zkvalitněním společenského života v místních částech, mezi které zahrnuje i části ve vnitřním Zlíně. "Lidé se mezi sebou musí začít bavit, musí získat vztah ke svému bydlišti a sousedům. Čím více lidí se bude podílet na správě místní části, tím líp. Domnívám se, že město by mohlo i vyplácet příspěvek na nově narozené občany."

Mladý lidovec Vojtěch Volf dále obhajoval svůj nápad z jara tohoto roku, aby MHD pro občany nad 70 let byla zdarma. "Staří lidé si to zaslouží. Naše generace si moc nedokáže představit, kolik tito lidé doplácí například za léky či zdravotní pomůcky."

Podrobnější informace o programu a kandidátech KDU-ČSL můžete nalézt na webových stránkách www.zlinmanavic.cz.