Babylonské zmatení jazyků Aneb dostáváme se do krize hodnot?
V posledních pár letech občas nabývám dojmu, že ač hovořím s některými lidmi o stejných pojmech, nějak si nemůžeme porozumět. Byť ze stejného státu a regionu, jako bychom hovořili různými jazyky. Proto mi připadal rozhovor Lucie Výborné s psychiatrem, duchovním prof. Jaroslavem Maxmiliánem Kašparů v Radiožurnálu jako zjevení, které mne potěšilo a uklidnilo v tom smyslu, že existuje možná ještě několik dalších osob, které chápou pod stejnými slovy i stejné pojmy. Jinak bych musel připustit, že nás za naši pýchu někdo ztrestal zmatením jazyků jako v biblickém Babyloně. Nechci přepisovat celý rozhovor, a tak jen několik základních myšlenek.
Zatímco se hospodářství relativně daří. Daleko méně si rozumíme v rovině vztahů a soužití. V minulosti morálku určovaly státní složky a vládnoucí vrstvy společnosti. V občanské společnosti je tvorba a určování morálky na nás občanech. Obecná morálka se tak transformovala na morálku osobní. Jenže každý jsme originál s rozdílným cítěním. A svou morálku nám mnohdy podsouvá ten, kdo má v mediálním světě více vlivu a prostoru.
Pýchu máme za zdravé sebevědomí, chamtivost za ekonomický záměr. Podvod a zlodějinu nazýváme efektivním čerpáním dotací. Závist se stala bojem za spravedlnost. Hulvátství a sprostotu nazýváme svobodou projevu. Zanedbávání výchovy vlastních dětí máme za vytváření jejich vlastního názoru. Lenost máme za prokrastinaci. Sexuální promiskuita je mnohdy bojem s neurózou.

Kdo je dnes pro nás vzorem? Celebrita. Zločinec má v televizi vlastní reality
show a podvodník nám z televizní obrazovky káže o morálce, agenti StB se
dostávají na místa, kde mají reprezentovat naši zemi a ještě "tyto produkty"
totalitního a autoritářského režimu mají
tolik drzosti mluvit o demokratickém fungování společnosti při jejich volbě.
Smířením se s takovýmto stavem věcí přijímáme za svou povrchnost a zvrácenost.
Od materiálního vyhazování poškozených nebo nemoderních věcí jsme přešli k vyhazování
v rovině vztahů a mravních zásad. Nejprve ostentativně dokazujeme, že naše
vyspělá společnost dokáže vyprodukovat mnoho nadbytečných věcí a z těch následně
učiní odpad, aby udržela v chodu produkci. A následně totéž aplikujeme "úspěšně"
i ve vztazích a oblasti mravních zásad. Nevyplácí se vztahy v rodině, na
pracovišti a v sousedství "opravovat a udržovat" a tak raději přímo "vyhazujeme",
měníme manželky a partnery za "novější modely", zbavujeme se potomků, rodičů,
odpovědnosti, slušnosti a tolerance. Je to
tak snazší akčnější a víc si "užijeme".
V morálce osobní tak z negativ děláme pozitiva, protože je to tak
jednodušší a vyhovuje nám to. Smysl a pojetí hodnot na našem žebříčku doznává
překotných změn. A co je podivné i stát tyto změny podporuje. Už i Cimrman věděl, že rodina je základ
státu. Přesto stát nastavuje takové podmínky, které jsou výhodnější pro jiné
než rodinné formy partnerského soužití jak ekonomicky, tak společensky.

Na všechno máme poradny a podpůrné organizace a máloco jsme ochotni řešit selským rozumem a trpělivostí. A hlavně nechápeme pojmy ohleduplnost, vděčnost a respekt.
Nezbývá než dodat, že se s rozvojem moderních technologií paradoxně často dostáváme do většího stresu a pod větší tlak, který je často transformován do větší povrchnosti. Vše vyřešíme mobilem a přátele máme zásadně na Facebooku. Nakupujeme přes internet a různými aplikacemi dokážeme řídit svou domácnost. Nemám nic proti tomu. Jen se občas zamyslím, zda jednou nebude někdo řídit na dálku mne. Proč v té záplavě nedokážeme rozpoznat základní a na první pohled viditelné pravdy a opakovaně "skáčeme na špek" lidem kteří nás "krmí" svými upravenými fakty (pan profesor Kašparů by řekl lživými kecy). Asi proto, že je to v onom zrychleném digitálním světě pohodlnější. A také asi i proto, že přece co je psáno, to je dáno a psali to na internetu, říkali v televizi, a dokonce o tom mluvila ta známá celebrita...Kde je však vlastní zdravý rozum? Chtělo se mi zvolat po volbách. Pak jsem si ale řekl, že ten mi přece někdo předloží v médiích, která vlastní.
psychiatr, duchovní prof. Jaroslav Maxmilián Kašparů
A pro milovníky internetu:
https://www.youtube.com/watch?v=RaJxgMUkGGY
https://www.rozhlas.cz/radiozurnal/host/_zprava/jaroslav-maxmilian-kasparu-dostavame-se-na-vrchol-babylonske-veze--1718141